artykuł nr 1

KOMUNIKAT

K O M U N I K A T

dla mieszkańców niepodłączonych do kanalizacji

Przypominam, że w sytuacji, gdy nie istnieje techniczna możliwość podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej, nieczystości ciekłe mogą być odprowadzane wyłącznie do szczelnych zbiorników bezodpływowych (szamb) lub przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zarówno właściciele zbiorników bezodpływowych, jak i przydomowych oczyszczalni ścieków są zobowiązani do zawarcia umowy z podmiotem posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników lub osadników i transportu nieczystości ciekłych. Podmiotami świadczącymi takie usługi na terenie gminy Skomlin są: Urząd Gminy Skomlin, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Skomlinie, Leo Trans Kamil Kosmenda w Białej Rządowej oraz Wywóz Nieczystości Płynnych Seweryn Stefanowski w Wierzchlesie.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie Skomlin opróżnianie zbiorników powinno się odbywać nie rzadziej niż raz na kwartał, a usuwanie osadu nadmiernego z tzw. „przydomówek” co najmniej raz na rok.

Obowiązkowe kontrole mieszkańców

Wójt został zobowiązany do prowadzenia kontroli mieszkańców w ww. zakresie, co najmniej raz na dwa lata. Pierwszy dwuletni okres kontrolny rozpoczął się z dniem 9 sierpnia 2022 r. i trwa do 8 sierpnia 2024 r. Oznacza to, że właściciel nieruchomości odprowadzający nieczystości ciekłe do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, zostanie poddany kontroli  w terminie do 8 sierpnia 2024 r. oraz będzie poddawany kontroli z częstotliwością co najmniej raz na 2 lata.

Właściciele nieruchomości niepodłączeni do kanalizacji sanitarnej zostaną wezwani do urzędu gminy w celu przedłożenia umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz dowodów uiszczania opłat w ww. zakresie. Kontrolujący będzie sprawdzał, czy ilość wywiezionych nieczystości ciekłych pokrywa się z ilością pobranej wody w danym okresie.

Konsekwencje braku umowy oraz dowodów uiszczania opłat

W takim przypadku gmina przejmuje obowiązek opróżniania zbiornika bezodpływowego lub osadnika w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków od właściciela nieruchomości i zobowiąże go decyzją do m.in. uiszczania opłat wyliczonych z zastosowaniem górnych stawek opłat.

Postępowanie z nieczystościami ciekłymi w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami np. wylewanie do rowu, na pole, odprowadzanie do gleby itp. stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny do 5 000 zł (art. 10. ust. 2 i ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w związku z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń).

Wójt gminy został natomiast zobowiązany do składania corocznych sprawozdań wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

W przypadku gdy wójt nie wywiązuje się z obowiązku przeprowadzania cyklicznych kontroli dokumentów potwierdzających zagospodarowanie nieczystości ciekłych w sposób zgodny z prawem – gmina podlega karze pieniężnej w wysokości od 10 tys. do 50 tys. zł.

Jednocześnie w związku z prowadzoną ewidencją zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków proszę mieszkańców, którzy do tej pory nie złożyli zgłoszenia o jego niezwłoczne złożenie w sekretariacie Urzędu Gminy Skomlin.

Mieszkańcy, którzy nie dokonają zgłoszenia będą w pierwszej kolejności wzywani do okazania dokumentów potwierdzających właściwe opróżnianie zbiorników lub osadników. 

W razie pytań proszę o kontakt z pracownikiem: Agnieszka Szmigiel-Ladra, 438864477, a.ladra@skomlin.pl

Wzór zgłoszenia stanowi załącznik do komunikatu.