Deklaracja Dostępności
Daty publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 2003-01-01
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-03-04
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- część plików dołączanych do artykułów zapisanych najczęściej w formacie PDF, DOC nie jest dostępna cyfrowo
- brak wyjaśnień skrótów zawartych w artykułach
- brak słowniczka terminologii specyficznej
- nie wszystkie zdjęcia posiadają tekst alternatywny
Wymienione wyżej funkcje są niedostępne ponieważ były opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub pochodzą ze źródeł zewnętrznych.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-03-30
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Strona internetowa nie jest wyposażona w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Adam Pokora - koordynator do spraw dostępności, a.pokora@skomlin.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 43 886 44 77 lub 43 886 44 78. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu.
Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
- Urząd Gminy zlokalizowany jest w 3-kondygnacyjnym budynku biurowym. Dla interesantów Urzędu dostępne jest jedno wejście do budynku od strony ulicy Trojanowskiego. Do wejścia prowadzi chodnik o szerokości 180 cm. Do drzwi wejściowych prowadzą dwa ciągi schodów - brak pasów ostrzegawczych. Dla osób niepełnosprawnych dostępny jest podjazd.
- Dla osób na wózkach dostępny jest korytarz i pomieszczenia znajdujące się na parterze. Na parterze budynku znajduje się toaleta, która nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Na wyższe kondygnacje budynku prowadzą schody, budynek nie jest wyposażony w windę.
- Na parkingu przed budynkiem zostało wydzielone jedno miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do Urzędu Gminy Skomlin.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Aby skutecznie komunikować się z naszym urzędem można:
- napisać pismo/złożyć wniosek na adres: Urząd Gminy Skomlin, ul. Trojanowskiego 1, 98-346 Skomlin,
- wysłać e-maila na adres: sekretariat@skomlin.pl,
- skontaktować się telefonicznie przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu: 438864477,
- skontaktować się osobiście zgłaszając się w siedzibie urzędu w godzinach pracy,
- wysłać wiadomość SMS/MMS na numer telefonu: 722 047 222,
- w kontakcie z naszym urzędem osoba słabo słysząca może także skorzystać z pętli indukcyjnej zlokalizowanej w sekretariacie.
Na każdym piętrze budynku zamieszczone zostały plany tyflograficzne obrazujące rozkład pomieszczeń w strefie ogólnodostępnej w sposób wizualny i dotykowy (w alfabecie Braille’a).
Wejście główne oznaczone zostało tabliczką informującą o instytucjach funkcjonujących w budynku oraz godzinach urzędowania w sposób wizualny i dotykowy (w alfabecie Braille’a).
Drzwi do pomieszczeń oznaczone są tabliczkami z napisami kontrastowymi oraz w alfabecie Braille’a
Informacja o funkcji pomieszczenia znajduje się na wysokości ok. 140-160 cm na ścianie obok.
Jest możliwość skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza języka migowego po wcześniejszym umówieniu się na wizytę.
Zakupiono materac do ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami.
Wykonano audyt dostępności architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej.
Dostęp alternatywny w Urzędzie Gminy Skomlin
Osoba ze szczególnymi potrzebami to osoba, która ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajduje, musi podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki, aby przezwyciężyć bariery, by uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami.
Jeżeli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, a Urząd nie jest w stanie zapewnić Ci dostępności, to jest zobowiązany zapewnić dostęp alternatywny. Brak dostępności, o którym mowa może być spowodowany jedynie względami technicznymi lub prawnymi.
Dostęp alternatywny polega w szczególności na:
- zapewnieniu osobie ze szczególnymi potrzebami wsparcia innej osoby;
- zapewnieniu osobie ze szczególnymi potrzebami wsparcia technicznego, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii;
- wprowadzeniu takiej organizacji Urzędu, która umożliwi realizację potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w niezbędnym zakresie dla tych osób.
Dostęp alternatywny do treści cyfrowych
Jeżeli Urząd nie jest w stanie zapewnić Ci dostępności cyfrowej elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej, powinien umożliwić Ci kontakt:
- telefoniczny,
- korespondencyjny,
- za pomocą środków komunikacji elektronicznej,
lub za pomocą tłumacza języka migowego lub za pomocą tłumacza-przewodnika.
Jeżeli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, to w przypadku problemów z dostępnością cyfrową strony skontaktuj się Adamem Pokorą – informatykiem: a.pokora@skomlin.pl telefon 43 8864477 w. 5 lub 609603703.
Możesz zażądać udostępnienia informacji zamieszczonych na stronach internetowych w formach alternatywnych, na przykład poprzez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać:
- Twoje dane;
- wskazanie, o którą stronę internetową lub dokument chodzi;
- sposób kontaktu z Tobą;
- formę, w jakiej powinna zostać przekazana niedostępna treść.
Urząd zrealizuje żądanie niezwłocznie i nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, Urząd niezwłocznie poinformuje Cię o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące.
Dostęp alternatywny w zakresie informacyjno-komunikacyjnym
Jeżeli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, to w przypadku problemów z dostępnością informacyjno-komunikacyjną skontaktuj się z Barbarą Chrzanowską, koordynatorem do spraw dostępności, e-mail: b.chrzanowska@skomlin.pl telefon 436767069 lub 517604555.
Urząd zapewnia obsługę poprzez SMS i MMS dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W Urzędzie nie ma dostępu do usługi tłumacza on-line polskiego języka migowego. Jeśli chcesz skorzystać z usługi tłumacza polskiego języka migowego (lub innego tłumacza), zgłoś to w Urzędzie za pośrednictwem wniosku. Na stronie internetowej Urzędu w zakładce „Zapewnianie dostępności” zamieszczony jest wzór wniosku o zapewnienie tłumacza języka migowego (lub innego tłumacza).
Wniosek o zapewnienie usługi tłumacza polskiego języka migowego (lub innego) należy złożyć:
- co najmniej na 3 dni robocze przed Twoją wizytą w Urzędzie, z wyłączeniem sytuacji nagłych;
- w formie określonej przez Urząd, w sposób zapewniający Ci dostępność.
Gdy dokonasz zgłoszenia Urząd jest zobowiązany zapewnić Ci usługę tłumacza w terminie wyznaczonym lub uzgodnionym z Tobą. Jeżeli Urząd nie ma możliwości zapewnienia usługi tłumacza, wówczas:
- zawiadamia Cię o tym i uzasadnia ten fakt;
- wyznacza możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazuje inną formę realizacji usługi.
W przypadku podania numeru telefonu we wniosku, pracownik Urzędu będą kontaktować się poprzez SMS/MMS. Wniosek możesz złożyć w formie elektronicznej lub osobiście w Urzędzie.
Jeśli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami możesz zwrócić się do Urzędu z prośbą o udostępnienie wniosków w formie dla Ciebie dostępnej (alfabet Braille’a, druk powiększony, dokument w formie elektronicznej).
Jeśli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami możesz również przyjść do urzędu z własnym tłumaczem lub własnym urządzeniem, które ułatwią Ci załatwienie sprawy.
Dostęp alternatywny w zakresie architektonicznym
W budynku Urzędu Gminy Skomlin nie ma windy, która umożliwia komunikację pionową w budynku. Jedynie parter budynku jest dostępny dla osób z ograniczoną mobilnością.
Sprawy z zakresu działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej możesz załatwić na parterze budynku.
W przypadku spraw wymagających interwencji urzędnika pracującego na wyższej kondygnacji budynku, pracownik GOPS wzywa wskazanego urzędnika w celu załatwienia sprawy wskazanej przez Ciebie.
Na stronie internetowej jest wykaz numerów telefonów oraz adresy e-mailowe do poszczególnych pracowników Urzędu.
Informacje uzupełniające
Nasz serwis BIP został zaprojektowany zgodnie ze standardem WCAG 2.1 tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji ( test).
Serwis jest zgodny ze standardami W3C:
- HTML5
- WCAG 2.1 (minimum AA)
Serwis spełnia wszelkie normy Europejskie zawarte w dokumentach:
Unii Europejskiej:
- Deklaracja Ministrów z 11 czerwca 2006 r.
- Inicjatywa i2010
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r.
ONZ: Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
Kompatybilność
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.
Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki. jak i wyłącznie samej klawiatury (przy użyciu klawiszy Tab , Shift + Tab , Enter i strzałek kierunkowych)
Wygląd
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:
- Zmiana wielkości czcionki,
- Zmiana odstępów w tekście (między znakami, słowami, liniami),
- Zmiana kontrastu.
Pomoc w nawigacji:
Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.
Wersja mobilna — działanie na różnych urządzeniach
Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu.
Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym.
W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.
Certyfikat Dostępności „Jednostka Bez Barier”
Certyfikat przyznany w następstwie przeprowadzonego audytu *) potwierdza wysoki stopień dostępności cyfrowej serwisu BIP dla osób niepełnosprawnych: niedowidzących oraz niewidomych i ociemniałych, a także osób z innymi typami niepełnosprawności (ruchowymi, słuchowymi, poznawczymi).
*) Niniejszy Certyfikat „Jednostka Bez Barier” potwierdza zgodność aplikacji (systemu strony BIP) z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, a także ze standardem WCAG 2.1 (na poziomie minimum AA). Nie informuje o poziomie dostępności wszystkich treści publikowanych przez: Gmina Skomlin.