artykuł nr 1

Zasady segregacji odpadów dotyczące tekstyliów

Informujemy, że od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe zasady segregacji odpadów dotyczące tekstyliów. Zmiany te mają na celu ograniczenie ilości tekstyliów trafiających na składowiska oraz zwiększenie poziomu ich recyklingu.

Co się zmienia? 

Tekstylia, odzież i obuwie nie mogą być już wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane.

Należy je dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK znajdziecie tutaj: https://www.bip.skomlin.akcessnet.net/index.php?idg=10&id=798&x=10

Ubrania i tekstylia, które nadają się do użytku, nadal można przekazywać do pojemników oznaczonych jako „PCK” – w ten sposób wspieramy potrzebujących!

Dlaczego to ważne?

Przemysł tekstylny znacząco wpływa na środowisko. Przeciętny Europejczyk kupuje rocznie około 26 kg ubrań, z czego znaczna część trafia na składowiska, powodując emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie środowiska. Selektywna zbiórka tekstyliów pozwala na ich ponowne wykorzystanie lub recykling, co przyczynia się do ochrony naszej planety.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 43 67 67 036 lub e-mailowy na adres: a.ladra@skomlin.pl.

artykuł nr 2

Zasady segregacji odpadów

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

WRZUCAĆ: butelki po napojach (zgniecione), opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe (np. karton po mleku, sokach), plastikowe np. torby, worki, reklamówki i inne folie – niezabrudzone, metale kolorowe (np. puszki po napojach i konserwach), folię aluminiową (niezabrudzoną).

NIE WRZUCAĆ: butelek i pojemników z zawartością, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, pojemników po farbach i lakierach, tworzyw piankowych, gum, silikonów, zużytego sprzętu elektrycznego i AGD.

PAPIER

WRZUCAĆ: opakowania z papieru , tektury, kartony, gazety i czasopisma, katalogi
i zeszyty, torebki i worki papierowe, papier pakowy, zadrukowane kartki.

NIE WRZUCAĆ: papieru mocno zabrudzonego lub zatłuszczonego, papieru lakierowanego i powleczonego folią, kartonu po mleku i napojach, pieluch jednorazowych i podpasek, zużytych ręczników kuchennych i chusteczek higienicznych, tapet, ubrań, papierowych worków (np. po cemencie, nawozach
i innych materiałach budowlanych).

SZKŁO

WRZUCAĆ: czyste opakowania szklane bez nakrętek (np. butelki, słoiki, flakony), opakowania szklane bez zawartości.

NIE WRZUCAĆ: szkła żaroodpornego, żarówek i świetlówek, reflektorów, luster, szyb (np. samochodowych i okiennych), termometrów, stłuczki szklanej, ceramiki, doniczek, porcelany, kryształów.

BIO

WRZUCAĆ: odpadki warzywne i owocowe (obierki itp.), drobne gałązki drzew
i krzewów, skoszoną trawę i liście, trociny i korę drzew, resztki jedzenia (bez mięs).

NIE WYRZUCAĆ: kości zwierząt, resztek mięsa, worków foliowych, odchodów zwierzęcych, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni.

Załączniki:
Zasady kompostowania bioodpadów 275 KB